Co to jest dyrektywa Omnibus?

4 stycznia 2023 | Prawo, Bezpieczeństwo zakupów | 0 komentarzy

Dyrektywa Omnibus

Dyrektywa Omnibus ma przede wszystkim na celu uczynienie transakcji internetowych bezpieczniejszymi, a także co najważniejsze bardziej przejrzystymi. W praktyce oznacza to między innymi istotną zmianę dla branży e-commerce w kwestii dotyczących ochrony konsumentów oraz sposobu prowadzenia handlu online. Co się zmieni? Jakie działania powinni podjąć e-sprzedawcy?

Przyjęta 27 listopada 2019 r. dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), tzw. dyrektywa omnibus, będzie miała między innymi istotny wpływ na działalność przedsiębiorców, którzy działają w sektorze handlowym, zwłaszcza tych prowadzących własne sklepy internetowe. Dokument ten odnosi się w szczególności do obowiązku informowania użytkowników wchodzących na tego rodzaju portale o cenach towarów, usług itp. Nowe przepisy budzą nie tylko zainteresowanie, ale również kontrowersje. Jednym z założeniem Omnibusa jest informowanie klientów o najniższej cenie przecenionego produktu z ostatnich 30 dni.

Od kiedy obowiązuje Dyrektywa Omnibus?

Dyrektywa Omnibus powstała ponad dwa lata temu. W tym czasie państwa członkowskie miały czas na dostosowanie swoich przepisów krajowych do wytycznych UE. Termin realizacji upłynął z końcem listopada 2021 r. Po podpisaniu ustawy przez Głowę Państwa i opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw, nowe przepisy dotyczące ochrony konsumentów staną się ważne z dniem 1 stycznia 2023 r.

Omnibus- Integracje sklepów internetowych

E-commerce to przede wszystkim bardzo dynamiczna branża. Przepisy, które ją regulują, są zmuszone nadążać z szybkim tempem i tym samym wprowadzać najświeższe informacje. Wiele zmian nie zostało wdrożonych w 2022 roku. Dlatego też następna rewolucja może być prawdziwą rewolucją dla e-biznesu. Do tego stopnia, że zmiany dotyczą nie tylko aspektów prawnych, ale także tych technicznych. Na co sklepy powinny być przygotowane w 2023 roku?

Stabilne prawa rządzące przedsiębiorcami ułatwiają przedsiębiorcom planowanie strategii na najbliższe lata, przygotowywanie inwestycji czy też wyznaczanie kierunków rozwoju. Z drugiej strony czeka nas wiele zmian na najbliższą przyszłość. Jakby tego było mało, część z nich mogłaby zostać wdrożona już wcześniej, gdyby system prawny nadążał za technologią i wprowadzał zmiany na bieżąco.

Dotyczy to wprowadzenia do polskiego prawa regulacji europejskich, zwanych potocznie dyrektywą Omnibus, dyrektywą towarową oraz dyrektywą cyfrową. Istotne dla e-commerce są też zmiany związane z dyrektywą 2020/284 i dyrektywą DAC7. Implementacja, a także wdrożenie niektórych ważnych aktualizacji obejmuje nie tylko czas, jaki e-sprzedawcy poświęcają, ale również koszty, zatrudnienie specjalistów ds. wsparcia prawnego czy też ulepszenia narzędzi wykorzystywanych do tej pory w ich działalności.

Dyrektywy mogą wydawać się względnie statyczne, ale rzeczywistość jest inna. Wiele sklepów prowadzących swoją działalność online będzie zmuszonych do małych rewolucji. W Polsce ta dyrektywa zmieni wiele obowiązujących przepisów. Należą do nich informacje o prawach konsumentów, ochronie konkurencji, zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych itp.

Jeśli masz problem dotyczący dostosowania swojego sklepu internetowego do Dyrektywy Omnibus, możesz w tym przypadku skorzystać z modułu Omniprice Prestashop za pomocą portalu Envato Market, który sprzedaje tego rodzaju integracje, także dla WordPress. Dzięki temu sklepy internetowe mogą wywiązać się z nakazów, które są wymagane zgodnie z dyrektywą Omnibus. Ten moduł gromadzi historię cen i oferuje dożywotnią nieograniczoną liczbę aktualizacji, a także wsparcie ekspertów.

Pobierz moduł Omnibus dla Prestashop 1.6 – 1.7

Kary Omnibus

W celu realizacji wymagań zawartych w dyrektywie Omnibus w sklepach online konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego rozwiązania, które pozwoli przede wszystkim na prawidłową wycenę produktów zgodnie z przepisami.

Jeżeli Państwowa Inspekcja Handlowa otrzyma informację oraz tym samym stwierdzi, że doszło do naruszenia przepisów, może w tym przypadku nałożyć na daną firmę, przedsiębiorcę karę pieniężną do 20 000 zł. Kary mogą sięgać nawet 40 000 zł, jeśli przepisy prawa są łamane kilka razy w roku.

Audyt sklepu pod kątem prawnym

Pomagamy sprzedawcom tworząc regulamin bezpiecznego sklepu internetowego pod względem najnowszych przepisów.

Oferujemy również audyt sklepu pod kątem prawnym, także audyt SEO.

Omnibus- Podsumowanie

Zgodnie z nową ustawą zbiorczą, przedsiębiorcy będą zobowiązani do przestrzegania kilku zasad takich jak:

  • Prezentacja cen produktów.
  • Zaniechanie nieuczciwych praktyk.
  • Szczere opinie.

Dyrektywa Omnibus ma na celu między innymi zapobieganie nieuczciwemu zwiększaniu cen czy też publikowaniu fałszywych opinii dotyczących produktów.

Tagi omnibus

Powiązane wpisy

Najnowsze kody rabatowe

Najnowsze firmy katalogu ecommerce

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze